mapa ulic
w Dębkach
forum
opinie i komentarze
ogłoszenia
szukam noclegu nad morzem
Historia osady zaczyna się późno, bo w 1773 r., kiedy to chłop Maciej Dębek otrzymał od zakonu w Żarnowcu kawałek ziemi przy ujściu Piaśnicy.
Życie toczyło się zapewne nieco sennie, wyznaczane połowami i obróbką ryb.
Po odzyskaniu niepodległości Dębki znalazły się na terytorium Polski, do wsi zaczęły zaglądać ważne osobistości.
Bywali tu Józef Haller i Kazimierz Sosnowski. W miejscowej księdze kościelnej można przeczytać, że właśnie tutaj Feliks Nowowiejski skomponował muzykę do hymnu o Matce Boskiej.
W latach międzywojennych zainteresowanie Dębkami wzrastało.
Ludzie mimo trudnego dojazdu, chętnie przyjeżdżali na wypoczynek nad pełne morze. Przyciągała ich szeroka piaszczysta plaża i spokój odludzia. Przyjeżdżały liczne grupy młodzieży, zwłaszcza harcerzy z Poznania, którzy upodobali sobie tę miejscowość. Zamieszkiwali na lato pod namiotami.
Okres okupacji był bardzo trudny dla Dębek. Niemcy zamierzali zniszczyć wieś jako letnisko.
Całkowicie zburzyli dom Fundacji Nauka i Praca, chatę na zbiory pamiątek kaszubskich i wiele domków letniskowych oraz kaplicę.
Po wojnie przystąpiono do odbudowy zniszczeń. Z inicjatywy ks. Ignacego Grzybowskiego, który stał się legendą Dębek jako duszpasterz i organizator wypoczynku odbudowano kaplicę.
Dzięki niemu kaplica stała się w sezonie letnim centrum życia religijnego dla wczasowiczów i stałych mieszkańców Dębek, a dom Księży Zmarwychwstańców ośrodkiem rekolekcyjnym i wypoczynkowym w ciągu całego roku. Tu zjeżdżali się księża z całej Polski, młodzi i starzy, wikariusze, proboszczowie, poważni prałaci i biskupi. Spotykali się na plaży i w kaplicy, przy stole oraz na "nocnych rodaków rozmowach".
Dynamiczny rozwój Dębek nastąpił w latach 90. XX wieku.
wczasy we Władysławowie
wczasy w Ustroniu Morskim
wczasy w Kuźnicy
wczasy w Chałupach
wczasy w Ostrowie
© 2003 - 2024 www.debki.eu - noclegi na morzem na wczasy w Dębkach - wakacje w Dębkach
środa, 04 grudzień 2024r. 13:47:40, online: (0/2), 7.1 ms