Park krajobrazowy to teren szczególny, niezwykły i zadziwiający bogactwem licznych elementów przyrodniczych oraz historycznych, kulturowych i wypoczynkowych.
Dębki znajdują się w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz sąsiedztwie rezerwatów przyrody:
- "Rezerwat Białogóra" z unikalnymi fragmentami nadmorskiego lasu bagiennego oraz boru bażynowego
- "Piaśnickie Łąki" jeden z najcenniejszych rezerwatów województwa pomorskiego. Rezerwat obejmuje swoją ochroną najlepiej zachowany fragment zmienno-wilgotnych łąk w widłach Piaśnicy i jej starorzecza z bardzo urozmaiconą mozaiką roślinności nieleśnej i leśnej (lasy głównie brzozowo-dębowe). Są tu stanowiska licznych gatunków roślin naczyniowych, często stanowiących rzadkość w skali regionu, a nawet kraju.
- "Widowo" rezerwat położony w zalesionym przymorskim pasie wydmowym na wschód od miejscowości Dębki. Ochronie podlegają fragment wybrzeża morskiego oraz wydmy (wały i pagórki wydm, wydmy paraboliczne, niecki i rynny deflacyjne wraz z interesującymi zbiorowiskami leśnymi (lasy dębowo-sosnowe i bory nadmorskie).

Od 5 stycznia 1978 roku kiedy to został utworzony Nadmorski Park Krajobrazowy ochroną objęto najcenniejsze obszary Północnych Kaszub z unikalną przyrodą obejmujące nie tylko lądy ale i wody morskie. Część lądowa Parku obejmuje wąski pas wybrzeża morskiego, ciągnący się od Białogóry po Półwysep Helski oraz zachodnie brzegi Zatoki Puckiej od Władysławowa do Mechelinek.
Celem utworzenia parku jest ochrona i popularyzacja naturalnych walorów środowiska przyrodniczego, wartości historycznych i kulturowych. Występują tu wszystkie typy brzegów morskich, charakterystyczne dla południowego Bałtyku - klifowe (z malowniczymi wąwozami), wydmowe i niskie wybrzeża zalewowe.
Na terenie NPK i jego otuliny utworzono 14 rezerwatów, 5 użytków ekologicznych, 1 stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej, 2 obszary specjalnej ochrony ptaków.


Ocena artykułu10,0/10 (na podstawie 1 oceny)

Oceń, skomentuj artykuł jako pierwszy


wladyslawowo.org

wczasy we Władysławowie

ustroniemorskie.org

wczasy w Ustroniu Morskim

kuznica.eu

wczasy w Kuźnicy

chalupy.com

wczasy w Chałupach

ostrowo.eu

wczasy w Ostrowie

noclegi:

polecamy:

  • letnik.pl - kwatery nad morzem
  • wczasy.pl - noclegi na wczasy

©  2003 - 2024   www.debki.eu - noclegi na morzem na wczasy w Dębkach - wakacje w Dębkach

czwartek, 30 maj 2024r. 01:30:42, online: (0/2), 6.8 ms